Když slova zabíjejí – od Moskvy k Mariupolu

Svět bude poprvé slavit Mezinárodní den boje proti nenávistným projevům, a to 18. června. Vyplývá to z rezoluce Valného shromáždění OSN z července 2021 o „podpoře mezináboženského a mezikulturního dialogu a tolerance v boji proti nenávistným projevům“. OSN vyzývá vlády, mezinárodní organizace, skupiny občanské společnosti a jednotlivce, aby pořádali akce a iniciativy podporující strategie k identifikaci, řešení a potírání nenávistných projevů.

Hate Speech – o čem to mluvíme?

Slovy OSN jsou nenávistné projevy jakýkoli druh komunikace řečí, písmem nebo chováním, který napadá nebo používá pejorativní nebo diskriminační jazyk s odkazem na osobu nebo skupinu na základě toho, kým jsou, jinými slovy na základě jejich náboženství, etnického původu nebo příslušnosti.

Nenávistné projevy jsou nebezpečné. Opět slovy OSN:

„Pokud se nekontrolují, mohou nenávistné projevy dokonce poškodit mír a rozvoj, protože poskytují půdu pro konflikty a napětí a rozsáhlé porušování lidských práv.“

Nenávistné projevy a dehumanizace

Nenávistné projevy mají dva „spolucestující“ – dezinformace a mediální manipulace. Ruská válka proti Ukrajině demonstruje smrtící účinek nenávistných projevů, protože posloužily k dehumanizaci protivníka, v tomto případě legitimně zvolené vlády v Kyjevě a širší ukrajinské populace.

Jakmile je nepřítel dehumanizován, vojáci na bitevním poli nebojují s jinou osobou, jako jste vy a já, ale spíše s „nižší“ skupinou.

Málokdo by v polovině roku 2022 čekal, že klíčoví ruští vůdci, stejně jako média určující trendy a mínění, otevřeně přijmou genocidní názory nebo budou vyzývat k tomu, aby lidé „zmizeli“. Jaká dynamika pohání gramotnou společnost, bohatou kulturu, s existujícími platformami pro výměnu informací a názorů, sociální média atd., aby se vydala takovouto cestou?

Jedna zřejmá – ale nepříjemná – odpověď: lidé mohou být manipulovaní. Nastoupí primární skupinová dynamika, a to zejména když je skupina opakovaně vystavena emocionálně nabitým dezinformacím. Naše skupina versus „oni“. (Viz náš článek o 5 běžných narativech – v AJ).

Evropské a světové dějiny jsou bohužel na takové příklady bohaté. Nenávistné projevy byly předzvěstí zvěrstev v několika válkách. Mezi nedávné příklady patří holocaust, zabíjení ve Rwandě v roce 1994, války v 90. letech 20. století v bývalé Jugoslávii, kde Vukovar, Srebrenica a Kosovo jsou jen některými nedávnými připomínkami toho, jak rychle se dokážou bývalí sousedé obrátit proti sobě tak, až to vyústí v brutální zabíjení.

Od roku 2014 je používání termínu „nacista“ časté, jak ukazuje naše databáze (viz https://euvsdisinfo.eu/), ale obecný tón se také stupňoval.

Červenec 2021: Putinův dlouhý článek: Zhruba před rokem, 12. července 2021, Kreml zveřejnil článek podepsaný Putinem: „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“. Putinova tvrzení lze v podstatě shrnout takto:

– Velká část Ukrajiny je země kradená „historickému Rusku“

– Ukrajinský národ je umělá myšlenka a Ukrajinci jsou v podstatě Rusové s vymytým mozkem, protože:

        – Ukrajinu vedou „radikálové a neonacisté“, kteří jsou „nástroji“ Západu [USA, NATO, EU]

Slogan „nacistický / neonacistický“ se objevuje v pěti různých částech textu. Obvinění z nacizmu byla používána od revoluce na Majdanu v roce 2013 k dehumanizaci Ukrajinců a zachycení všeho zla jedním slovem.

Putinův článek byl distribuován vojákům v ruské armádě, což je zřejmě moderní verzí politického vzdělávání vojáků v bývalé sovětské armádě.

24.února 2022: Válka – V týdnech před novou invazí 24. února Putin a ruská vláda často hovořili o tom, že Kyjev chce „zaútočit a provést genocidu proti rusky mluvícím obyvatelům Donbasu“. Dne 24. února Putin představil operaci jako „sebeobranu“ s cílem „denacifikovat Ukrajinu“. „Nacista“ se stává pro vojáka ve zbrani rozkazem ke střelbě.

16.března: Zabránit těm zlým v použití jaderných zbraní V Putinově projevu dne 16. března došlo v nařčení k posunu o jeden stupeň výše: „Neonacisti“ v Kyjevě připravují útoky chemickými a biologickými zbraněmi, antraxem nebo něčím podobným. Kyjev bude mít brzy připravené k použití proti Donbasu a Rusku jaderné zbraně. Putin se ale prezentuje jako krotitel neonacistů.

Právě během března v oblastech pod ruskou kontrolou nabírají na síle zvěrstva, jak dokumentuje OBSE.

3.dubna: RIA Novosti chválí genocidu Největší ruská zpravodajská služba, státní agentura RIA Novosti, zveřejnila hlavní článek významného intelektuála a filmaře spřízněného s Kremlem, Timofeje Sergeyceva, v němž vyzývá na Ukrajině k akci, jakou už lze považovat za čistě genocidní: Žádné slitování na bojišti, masové represe, etnické čistky à la Stalin. Zpráva se poté rozšířila do hlavních ruských televizních kanálů a online médií.

Termíny „nacisté“ a „nacismus“ jsou v článku opět v drtivé většině používány k označení všeho, co je spojeno s ukrajinským státem, kyjevskou vládou nebo ukrajinskými úřady. Plán požaduje zničení a likvidaci všech „nacistů“ a masové represe proti Ukrajincům. Kromě přísné cenzury jakéhokoli ukrajinského hlasu a zavedení ruských zákonů a kultury je cílem zakázat dokonce i název Ukrajina a samotný výraz Ukrajinec. Aby Ukrajina zmizela.

7.června: Dmitrij Medveděv chce, aby „zmizeli“ Hlavní článek RIA Novosti není daleko od myšlení bývalého prezidenta, kdysi liberálního reformátora, Dmitrije Medveděva, nyní místopředsedy Rady bezpečnosti Ruska. V příspěvku v Telegramu přišel ještě s drsněji agresivním jazykem a vyslal tuto jasnou zprávu: „Jsou to parchanti, kteří chtějí smrt pro Rusko. Nenávidím je a udělám vše pro to, aby zmizeli.“ I když se výslovně nezmiňuje Ukrajina, lze oprávněně usuzovat, že měl Medveděv na mysli Ukrajince.

  1. června: Ukrajina, „existenční hrozba pro Rusko“

Medveděvova slova byla podpořena explicitnějšími výzvami k násilí ze strany dalšího nejvyššího ruského představitele, Dmitrije Rogozina, bývalého místopředsedy vlády, bývalého ruského velvyslance při NATO a nyní šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos. Na svém (ověřeném) twitterovém účtu navrhuje skoncovat s Ukrajinci „jednou provždy“. Ukrajina, nebo Rogozinovými slovy „to, co se objevilo na místě Ukrajiny“, představuje „existenční hrozbu pro ruský lid, ruské dějiny, ruský jazyk a ruskou civilizaci“. (Viz také zde)

„Existenční hrozba“ je také klíčovým slovem v ruské doktríně o případném použití jaderných zbraní, protože taková hrozba musí být proti Rusku učiněna, aby vyvolala první použití (jaderných zbraní).

15.června: Dmitrij Medveděv (opět): „Ukrajina možná za dva roky nebude existovat“

Medveděv napsal na Telegramu 15. června další příspěvek, v němž zesměšnil jednání o případném americkém zkapalněném zemním plynu (LNG) pro Ukrajinu v rámci dvouletého Lend Lease. Provokativně se zeptal: „Kdo řekl, že za dva roky bude Ukrajina na mapě světa vůbec existovat?“ Tento proud výrazů „zmizet / přestat existovat / nenávidět je“ je pro vojáky jednou velkou zelenou, aby pokračovali v jakékoli akci, kterou si lze představit.

Toxická televize
Ruská státní televize a prokremelské zdroje jsou dlouho toxickým hlasem s velmi militaristickou a revanšistickou agendou. Od diskusních pořadů, jako je populární „60 minut“, kde se učenci přehánějí (sledujte hlavní body zde ) až po pravidelné televizní zprávy, které neustále bubnují do éteru „nacistické“ příběhy. To posiluje už tak nenávistnou atmosféru.

Mladý voják na bojišti – když se nenávist uplatní

Nenávistné projevy proudí přímo dolů přes vojenskou hierarchii k vojákům v první linii, kteří konzumují zprávy a vstupy jako kdokoli jiný. Většina ruských vojáků vyslaných do války na Ukrajině tvoří mladí. Od dětství znají pouze jednoho vůdce Ruska: Putina. Výchova v ruských školách a později v armádě ho postavilo na piedestal. Od roku 2014, nezákonné anexe Krymského poloostrova a začátku války na Donbasu, uplynulo osm let. To, co se děje v Rusku, schvaluje on nebo je schváleno díky němu. To se blíží kultu osobnosti, který možná nejlépe vystihl ve slovech z roku 2014 tehdejší zástupce vedoucího hlavní kanceláře Kremlu, Vjačeslav Volodin, nyní předseda ruské Státní dumy: „Bez Putina dnes Rusko neexistuje.“

Po měsících nelítostných bojů, po prohraných bitvách a stažení se z Kyjeva, při téměř apokalyptickém chřestění jadernými zbraněmi každý druhý den, pak slova „nechte je zmizet“ pravděpodobně budou vnímána tak, že nepřítelem je každý Ukrajinec; musí být zabiti a zničeni.

U příležitosti Mezinárodního dne boje proti nenávistným projevům si připomeňme slova vévody z Wellingtonu po bitvě u Waterloo v roce 1815: „Nic kromě prohrané bitvy nemůže být z poloviny tak melancholické jako vyhraná bitva“ – což ilustruje, že i ti nejvítěznější váleční velitelé dokázali cítit pokoru a lítost nad ztracenými lidskými životy.

Článek byl vydán 17. června 2022 na serveru euvsdisinfo.eu – v AJ je k dispozici zde.

Přeložila: Jana Chržová

 

 


O The East StratCom Task Force – provozovateli serveru EU vs Disinfo

Pracovní skupina (Task Force) The East StratCom  byla zřízena s cílem řešit probíhající ruské dezinformační kampaně. V březnu 2015 Evropská rada pověřila vysokou představitelku ve spolupráci s orgány EU a členskými státy, aby předložila akční plán strategické komunikace.

Pracovní skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.skupina je součástí divize pro strategickou komunikaci a analýzu informací (AFFGEN.7) Evropské služby pro vnější činnost. Divize rovněž zahrnuje Task Force pro západní Balkán, Task Force South a horizontální tým se zaměřením na vznikající hrozby, analýzu dat, rozvoj politik a mezinárodní spolupráci, včetně systému rychlého varování EU o dezinformacích.


Obsah rubriky je tvořen v rámci projektu „Společně proti šíření nenávisti a dezinformací“

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska

 


Share Button